Trzeci dzień HOF Awards: Porozmawiajmy o globalnych łańcuchach dostaw

by   CIJ News iDesk II
2020-05-29   11:04
/uploads/posts/cb7d0ac7751e3178c4edc4addf64c8a34c21bed3/images/1HOFDay3.png /uploads/posts/cb7d0ac7751e3178c4edc4addf64c8a34c21bed3/images/3HOF2020header.png

Podczas trzeciego dnia HOF Awards & Forum odbyła się dogłębna dyskusja panelowa na temat zmian we wzorcach globalnego łańcucha dostaw spowodowanych przez pandemię Covid-19. Debatowano również, czy te zmiany mogą przynieść korzyści Europie Środkowo-Wschodniej. Jednak zanim firmy będą mogły podjąć swoje strategie na przyszłość, najpierw muszą przetrwać ekonomiczny szok spowodowany zamrożeniem gospodarki. Robert Sgariboldi, CFO w 108 Agency przedstawił aktualną sytuację na rynku nieruchomości magazynowych, prognozując recesję w kształcie litery V. Ponadto, zaznaczył, że gdy produkcja przemysłowa gwałtownie spadnie to bezrobocie z pewnością wzrośnie. Jednak recesja powinna być krótka, a nie ciągnąć się przez lata.

Następnie włączył się Marek Dobrzycki, Managing Director w firmie Panattoni oraz Bert Hesselink, Group Business Development Director w firmie CTP. Prelegenci rozmawiali na temat zagrożenia jakie może przynieść druga fala Covid-19 i jak to może doprowadzić do recesji w kształcie litery W. Rozmówcy wykazali się optymizmem wskazując, że rządy w krajach Europy z pewnością poradzą sobie lepiej niż za pierwszym razem.

W międzyczasie wszyscy producenci dóbr będą musieli zadecydować czy potrzebują nowej, bardziej niezawodnej lokalizacji, na której będą mogli oprzeć swoje łańcuchy dostaw. Nadmierna zależność od Azji nie wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jednak nie jest jednoznaczne czy największe korporacje świata zdominują stosunkowo drogi Zachód. Pozytywnie ocenili sektor przemysłowy w Europie Środkowo-Wschodniej, który jest dobrze przygotowany do przetrwania trudniejszych czasów z uwagi na niskie bezrobocie. Mówcy potwierdzili, że najwięksi beneficjenci kryzysu, czyli specjaliści do spraw handlu internetowego, ustawiają się w kolejce, aby zająć dostępną przestrzeń logistyczną.

Dyskusja panelowa poprzedziła główne wydarzenie, czyli rozdanie nagród HOF Awards, które zostały przyznane w kategorii Teams & Leaders oraz Transactions. Jako pierwsza nagroda w podkategorii Best CEE/SEE Office Real Estate Agency powędrowała do firmy CBRE za pracę zespołową oraz sukces w regionie w ciągu roku 2019. Cushman & Wakefield odniósł zwycięstwo jako Best CEE/SEE Retail Real Estate Agency. Nagroda w podkategorii Best CEE/SEE Warehouse Real Estate Agency powędrowała do 108 Agency. Natomiast firma CBS International została ogłoszona jako Best Local Real Estate Agency.

Indywidualna nagroda HOF Awards jest przyznawana w kategorii Best Leadership Professional i w 2020 roku została wręczona pani Alexandrze Tomášková, będącej Executive Vice President Operations Hungary & Czech Republic w firmie Skanska Commercial Development Europe. To było ponowne wystąpienie dla pani Tomášková, która już odebrała kilka nagród dla swojej firmy podczas pierwszych dni eventu. Pani Tomášková zadedykowała nagrodę całemu swojemu zespołowi.

Następnie na wirtualnej scenie HOF Awards pojawiła się firma Mint Investments aby odebrać nagrodę w kategorii Best Asset Manager. Nagroda za Best Land Transaction została przyznana firmie Panattoni za umowę w Panattoni Park Košice Airport. Nagroda za Best Commercial Investment Property Transaction powędrowała do CTP Parks – Deka Immobilien / CTP Invest.

Czwarty dzień HOF Awards & Forum 2020 zacznie się w piątek, 29 maja o godzinie 10:30 dyskusją panelową. Będzie ona poświęcona tematowi w jaki sposób obecny kryzys wywiera wpływ na rynek nieruchomości mieszkaniowych w regionie. Będzie również miała miejsce krótka prezentacja pana Petr Hana z firmy Deloitte. Finałowo o godzinie 11:30 zostanie wręczone 9 nagród HOF Awards 2020, włączając Grand Prix, która wyróżni projekt będący najlepszym z najlepszych.