Magazyny BTO czy BTS

by   CIJ News iDesk II
2020-05-25   09:28
/uploads/posts/70bfefc11417c865a0a3b9b8128bd842c492e798/images/Anna Glowacz.png


Pandemia COVID-19, a co za tym idzie zmieniona struktura finansowania projektów magazynowych może spowodować ewolucję w nowej podaży, zwiększając zainteresowanie projektami budowanymi w formule BTO (build to own) i BTS (build to suit) - oceniają eksperci AXI IMMO. Oba warianty posiadają wiele zalet i są inwestycjami typowo przygotowanymi pod zapotrzebowanie Klienta. Inwestycje BTO mogą powstać na gruncie zaproponowanym przez dewelopera, na gruncie własnym firmy lub w ramach specjalnej strefy ekonomicznej. Inwestycje BTS poza wcześniej wymienionymi mogą też powstawać w ramach już istniejących czy planowanych parków logistyczno-produkcyjnych na gruntach należących do dewelopera.

Inwestycje BTO powstają w mniej oczywistych lokalizacjach poza głównymi rynkami logistycznymi, gdzie jest zapewniony dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Stawiając na obiekt własny nie musimy płacić czynszu, firmę interesują wyłącznie koszty związane z eksploatacją. To właściciel decyduje jak zarządzany jest obiekt i dba o jego modernizację. Jeśli też jest to budowa na gruncie firmy, może od razu łatwiej też zabezpieczyć sobie teren pod przyszłą ekspansję. Natomiast w formule BTS możemy skorzystać z opcji leasingowania takiego obiektu, który będzie pewnego rodzaju poduszką finansową i może być bardziej elastycznym rozwiązaniem.

- Historia rynku powierzchni magazynowych w Polsce pokazuje, że rok do roku transakcje BTS stanowią ok. 20-30 % całkowitego popytu, co więcej na koniec I kw. 2020 r. 36% najemców zdecydowało się na taką formę najmu. Rozwiązania BTS nie mają ograniczeń, dlatego mogą z niej skorzystać operatorzy logistyczni, branże spożywcza i FMCG, odzieżowa czy produkcja. Doświadczenie deweloperów aktywnych na polskim rynku kwalifikuje ich do realizacji niemal każdej najbardziej skomplikowanej inwestycji. My, oprócz współpracy z dużymi międzynarodowymi podmiotami, inwestujemy również w kontakty z mniejszymi lokalnymi deweloperami, którzy są również w stanie dostarczyć wysokiej klasy powierzchnię magazynową w mniej popularnych lokalizacjach na logistycznej mapie Polski – mówi Anna Głowacz, Dyrektor Działu Powierzchni Magazynowych i Logistycznych w AXI IMMO.

Switzerland
Albania
Asia
Austria
Belgium
Bosnia & Herzegovina
Bulgaria
Central Europe
China
Croatia
Czech Republic
Denmark
Estonia
Europe
Finland
France
Germany
Greece
Spain
Hungary
Italy
Kosovo
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Moldova
Montenegro
Netherland
North Macedonia
Norway
Poland
Portugal
Romania
Russia
Serbia
Slovakia
Slovenia
Sweden
Ukraine
United Kingdom
USA