HOF Awards & Forum 2020: Bouře na trhu bydlení, ceny ve skupině Services a ocenění Grand Prix

by   CIJ iDesk I
2020-05-29   19:29

Čtvrtý a závěrečný den HOF Awards & Forum 2020 byl online webinář věnován diskusi o tom, co je pravděpodobně nejžhavějším realitním sektorem - bydlení. Zdá se, že je jen málo, co jakákoli vláda, virus nebo ekonomický propad mohou udělat, aby zastavily trvalý růst cen bytových nemovitostí nebo je alespoň dočasně snížily. Jak ve své úvodní prezentaci, která hodinovou diskusi otevřela, poznamenal Petr Hana z Deloitte, ceny produktů v oblasti bydlení se v Praze během poslední recese propadly. To bylo ale krátkodobé, a ceny se vydaly na nepřetržitý pochod vzhůru až do letošního března 2020, kdy udeřila pandemie. Výkonná ředitelka Gran Via Real Estate v Bukurešti Antoanela Comsaová uvedla, že její společnost dokázala v prodeji bytů pokračovat, přestože tento proces zpomalovala stále trvající potřeba klientů vidět osobně svůj budoucí byt.

David Musil, ředitel Real Estate Residential (Penta Real Estate), poznámku Comsaové potvrdil a dodal, že jeho společnost musela posílit personál, aby zvládl odpovídat na otázky přicházející od potenciálních zákazníků. Nikdo z developerů však neviděl žádný důvod ani prostor pro pokles cen, a to přinejmenším proto, že se projekty blížící se dokončení staví za ceny dohodnuté před více než rokem. Prokop Svoboda, generální ředitel Svoboda & Williams uvedl, že zájem na straně klientů je poměrně silný, ačkoli celkovou současnou povahu trhu popsal jako maniodepresivní. Poptávka po bytových nemovitostech podle něj momentálně dosáhla manické fáze a nutí členy jeho týmu, aby zrušili své letní dovolené a využili této tendence.

Po ukončení diskusního panelu nadešel čas na závěrečnou kapitolu HOF Awards & Forum 2020, kterou bylo předání posledních zbývajících ocenění. První na řadě byla kategorie Best Bank, ve které zvítězila skupina Erste Group, hybná síla regionu, která se již s pódiem HOF Awards seznámila. Po kategorii bank následovala kategorie Best Contractor Performance, cena, již si převzala pravděpodobně nepřemožitelná společnost Bog'Art dominující na trhu v Rumusku. Společnost CMS, vítěz své kategorie v Maďarsku a na Slovensku, byla vítězem HOF Awards 2020 v kategorii Best Law Firm.

Vyhlášení jednotlivých cen vždy předcházelo video s přehledem nominací v příslušné kategorii, po kterém následovalo oficiální otevření obálky a krátký proslov vítěze. Jako další vyrazila na virtuální pódium společnost Atrium Property Services, aby si převzala ocenění Best Facility Management Company. Nato byl vyhlášen vítěz kategorie Best Project Management Company, kterým se stala společnost Optim Project Management. V kategorii Best Property Management Company ve střední a východní Evropě byl vyhlášen vítězem tým specialistů CBRE a následně se do online vysílání vrátil Petr Hana z Deloitte, aby převzal ocenění za vítězství své společnosti v kategorii Best Tax & Financial Advisor. Předposledním oceněním předávaným na HOF Awards 2020 byla cena Best Architectural Company, kterou letos získala společnost APA Wojciechowski. Jedinou dosud neudělenou cenou tak zůstala cena hlavní – Grand Prix –, udělovaná projektu, který bude vyhodnocen jako absolutně nejlepší – Best of the Best. Tento rok pocta putovala ke společnosti Liebrecht & wooD Polska za projekt Centrum Praskie Koneser.

Soutěž HOF Awards & Forum 2020 se mohla pyšnit partnerstvím se společností Panattoni, jejím organizátorem byla skupina Roberts Publishing Media Group. Tato každoroční soutěž byla založena v roce 2016, aby stanovila vítěze soutěže Best of the Best z regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy mezi vítězi soutěže CIJ Awards v jednotlivých zemích, kteří automaticky získávají nominaci do soutěže HOF Awards.