Czwarty dzień HOF Awards & Forum 2020 – porozmawiajmy o rynku mieszkaniowym

by   CIJ News iDesk II
2020-05-29   22:09
/uploads/posts/fe1ddf40e1cb5a9401b9b4f67526e54e79488695/images/1HOFDay4.png /uploads/posts/fe1ddf40e1cb5a9401b9b4f67526e54e79488695/images/3HOF2020header.png

Podczas czwartego, ostatniego dnia HOF Awards & Forum 2020 odbyła się dyskusja online podczas której wskazano sektory nieruchomości na topie. Gdy padło pytanie czy ceny nieruchomości mieszkaniowych są odporne na COVID-19, odpowiedź z całego regionu była twierdząca. Można powiedzieć, że żaden rząd, wirus, czy kryzys ekonomiczny nie może wstrzymać ciągłego wzrostu cen nieruchomości, a już na pewno nie może ich obniżyć. Do pewnego stopnia jest to samo napędzające się koło. Jednym z powodów dla którego inwestorów i konsumentów przyciągają nieruchomości jest ich wartość utrzymująca się przez cały rok. Podczas prezentacji Petr Hana z firmy Deloitte zaznaczył, że ceny nieruchomości mieszkaniowych spadły podczas ostatniej recesji w Pradze. Jednak spadek ten był krótkoterminowy, a ceny za mieszkania kontynuowały swoją tendencję zwyżkową do marca 2020, kiedy to wybuchła pandemia koronawirusa.

Pytanie do pozostałych uczestników dyskusji panelowej brzmiało: czy ceny nieruchomości mogą spaść w wyniku ogólnej paniki i obawy przed nadchodzącą recesją? Antoanela Comsa, Managing Director w firmie Gran Via Real Estate w Budapeszcie powiedziała, że jej firma nadal sprzedawała mieszkania, choć ten proces był spowolniony, ponieważ klienci chcieli zobaczyć swoje przyszłe mieszkanie osobiście. David Musil, Director Real Estate Residential w firmie Penta Real Estate przyznał rację swojej przedmówczyni dodając, że firma musiała powiększyć swój personel by sprostać odpowiedziom na pytania od potencjalnych klientów. Żaden z deweloperów nie widział powodu dla którego ceny nieruchomości miałyby spadać, tym bardziej, że projekty mieszkaniowe, których ceny były uzgodnione rok temu zbliżają się już ku ukończeniu.

Prokop Svoboda, Managing Partner w firmie Svoboda & Williams powiedział, że zainteresowanie po stronie klienta było ogromne, a tym samym określił ogólną tendencję rynku w danej chwili jako maniakalno-depresyjną. Pan Svoboda powiedział, że obecnie popyt na mieszkania osiągnął stan maniakalny i z tego powodu prosił swoich pracowników, aby odwoływali letnie wakacje. Jednak ostrzegł, że jesienią entuzjazm ten może opaść z powodu drugiej fali koronawirusa, przed którą przestrzegają eksperci.

Jako pierwsza została wręczona nagroda w kategorii Best Bank firmie Erste Group, potężnej organizacji w regionie mającej doświadczenie na scenie HOF Awards. Nagroda w kategorii Best Contractor Performance została przyznana firmie Bog'art, która dominuje na rynku Rumuńskim. Natomiast firma CMS została zwycięzcą zarówno na rynku Węgierskim jak i Słowackim w kategorii Best Law Firm.

Ogłoszenie każdej nagrody poprzedziło wideo pokazujące nominacje do kategorii, a następnie miało miejsce oficjalne otwarcie koperty i krótkie przemówienie zwycięzcy. Tak więc przyszła kolej na Atrium Property Services, aby wejść na wirtualną scenę i odebrać nagrodę w kategorii Best Facility Management Company. Nagrodą w kategorii Best Project Management Company została uhonorowana firma Optim Project Management, a tytuł Best Property Management Company zdobyli profesjonaliści z firmy CBRE. Petr Hana z firmy Deloitte powrócił na wirtualną scenę by przyjąć nagrodę w kategorii Best Tax & Financial Advisor. Tytuł Best Architectural Company otrzymała firma APA Wojciechowski, a nagroda finałowa Grand Prix za najlepszy z najlepszych projektów została przyznana firmie Liebrecht & wooD za Centrum Praskie Koneser.